Festat e 7-8 Marsit

Festat e 7-8 Marsit

 • Me te bukura per 8 Mars

  Para blerjes se mimozave, apo daljes ne mbremje me mikeshat ne diskoteke, dedikojini vetes nje moment qetesimi dhe zbukurimi vetem per ju. Ja disa trajtime qe mund ti pergatisni edhe ne shtepi, pa qene e nevojshme te harxhoni nje mal me para.

 • Vendet me te mira dhe me te keqija ne bote per te qene grua

  Kur me shume se gjysma e botes eshte gdhire sot ne diten e 101 nderkombetare te grave, do te jete e veshtire nese atmosfera duhet te jete e denje per nje festim, apo per nje deshperim. Nese do t?u hidhnim nje veshtrim statistikave ne rang bote, nuk mund te thuash se nuk ka ndryshime per mire krahasuar me le te themi nje shekull me pare.

 • 7 Marsi, hall i madh me dhuratat per mesuesit

  Ne gjimanzet e kryeqytetit ne klasa dhe ne korridor jane krijuar nga nxenesit kendet e 7-Marsit. Kartolina, dedikime dhe poezi jane perzgjedhur dhe ekspozuar ne ambientet e shkolles.

 • Dhuratat pr 8 Marsin prajn kolektivin...

  Arsimtaret q refuzuan lulet pohuan se nuk e kuptojm se si mundet q pr festn e gruas dhuratat t'i blej drejtori e jo ndonj komision i veant, n t cilin do t kishte edhe gra t punsuara n shkoll.

 • Nnat dhe msuesit meritojn dhurata

  Nj nga datat m t shnuara n historin e popullit shqiptar sht edhe 7 Marsi Dita e Msuesit. M pak se nj jav na ndan nga kjo fest dhe nga 8 Marsi - Dita e Nns. far dhuratash do t japin n kto festa adoleshentt, msoni nga anketa e zhvilluar me disa prej tyre.

 • 8 Marsi, festa q nxjerr grat nga shtpia

  N kryeqytet, sot do t organizohen disa aktivitete nga shoqria civile. Dita e vetme e vitit, ku do grua ka t drejt t ngrej zrin, t braktis kuzhinn dhe t krkoj t dal pr tu argtuar me mikeshat e saj erdhi. 8 Marsi i sotm, ndonse n nj vit krize dhe n nj dit pune sht parashikuar q t festohet sikundr e meriton nga shum gra dhe vajza kryeqytetase.

 • Cfare eshte Dita e Mesusit per mua si nxenes?

  Msuesit kan nj ndikim t madh n jetn time, sepse ata me edukojne mua dhe m ndihmojne pr t ndrtuar t ardhmen time. Msuesit e mi jan si prindr dhe shoke pr mua. Un nuk mund t'i falnderoj sa duhet pr gjithcka ata kan br pr mua.

 • Dhurata pr Ditn Ndrkombtare t Grave

  Dhurata pr Ditn Ndrkombtare t Grave pr vajzat tona bukuroshe, nnat, grat? Si pr ta br kt dit nj fest e vrtet? Sigurisht dhuratat e preferuar jan: balona, lule, nj shumllojshmri e mblsira, dhurat shporta, fener qiell dhe shum dhurata t tjera do t ndihmoj pr t kujtuar kt fest pr jet

 • Dita Ndrkombtare e Grave

  5 vite më parë
  Dita Ndrkombtare e Grave

  Dita Ndrkombtare e Grave, International Women's Day (IWD) sht shnuar n 8 mars do viti. Kjo sht nj dit e madhe e kremtimit global..

 • 8 Marsi dita Mamas

  5 vite më parë
  8 Marsi dita Mamas

  Te nderuara nena,motra e gra shqiptare,Gezuar 8 Marsin ,festen tuaj. Mbretrofte paqja, lumturia e harmonia gjithmone ne shtepijat tuaja... 8 marsi eshte dita nderkombetare e grave. Kjo dite festohet ne shume vende te botes. Dita nderkombetare e grave eshte historia e grave te zakonshme qe kane bere histori.

 • 7 Marsi dita e Mesuesit.

  5 vite më parë
  7 Marsi dita e Mesuesit.

  Me 7 Mars 1887 u hap ne Korce "Mesonjtorja Shqipe". Edhe pse ne kushte te veshtira, kur ndalohej mesimi i gjuhes shqipe, ajo qendroi e hapur per 15 vjet. Drejtues te saj ishin figura te njohura te Rilindjes shqiptare si : Pandeli Sotiri, Petro Nini Luarasi, Nui Nai, Thoma Avrami..etj. Ne kujtim te hapjes se kesaj shkolle, qe perben nje ngjarje historike, 7 Marsi u zgjodh "Dita e Mesuesit".

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi