Reportazh

Reportazh

 • Gjinari, komuna e shpallur si pike turistike ne vitin 2001, mbahet peng

  Jemi ne Jug-lindje te Elbasanit, ne zonen e Shpatit, e me konkretisht ne Gjinarin turistik, shtrire ne 1000 m lartesi nga niveli i detit. Sigurisht, qe nuk e patem te lehte ta zbulonim kete vend. Na u desh nje mik qe te na e tregonte, pasi edhe per te pare kesisoj bukurish ne Shqiperi te duhet nje mik, ne te kundert rrezikon te shkosh nga kjo bote pa i pare e shijuar...

 • Bovilla, WC-ja e disave, ujesjellesi i disa te tjereve

  Ka mjaftuar reagimi i nje teknicieni te cilesise se ujit, qe e gjithe media dhe publiku te kujtohej per Bovillen, ujembledhesin nga ku percillet lenda baze e jetes per kryeqytetin. Vertete, nuk kane ndryshuar shume gjera ne rezervuar, por nuk i hasim me bagetite si kohe me pare.

 • Ne gjurmet e humbura te para-shqiptareve

  'Koha' po i fshin dhe me shume akoma, imazhet shkembore, qe jane identifikuar vitet e fundit dhe qe flasin per ekzistencen e paraardhesve tane. Keto te Bovilles, rrefyer nga profesor Korkuti, jane nje deshmi interesante, por qe dora e njeriut se fundmi indirekt po i sfidon hapur.

 • Gjama e burrave rituali mortor ne zhdukje e siper

  Gjama e burrave sht nj tradit e lasht q ka prcjell popullin shqiptar pr disa shekuj n veanti n Veri t Shqipris. Megjithat kjo tradit ka nisur t zhduket dhe t vetmit q po e mbajn gjall jan pleqt e ktyre vendeve veriore.

 • Ethet e arit po shkaterrojne historine

  Kjo rrenojez kishe ne nje nga kodrat e Marikajt eshte habia me e madhe se deri ku ka arritur menduria e thesarkerkuesve shqiptare. Ata kane ngjitur nje karkalec apo kushedi se fare ne nje majes kodre, ku edhe me kembe shkohet me veshtiresi dhe kane germuar buze nje muri kisheze ne Ku deri ne thellesine gati kater metra.

 • Kulle Ngujimi e pare nga brenda

  Kulla e Ngujimit ndertuar ne Theth, Dukagjin eshte tipike e kesaj zone. Nje fortese e ndertuar ne fund te fshatit dhe qe perdorej nga i gjithe fshati. Ishte banesa e atyre familjeve qe per arsye gjakmarrje detyroheshin te mbylleshin aty (gjithe meshkujt mbi moshen 14 vje). Vetem grate e shtepise ishin te lira te dilnin e te punonin pak toke para kulles. Sot kulla eshte e vizitueshme dhe ndodhet n

 • Rudina, pse humbi ky emr? Si lindi Gjakova?

  Kosova nuk eshte djep i serbeve , por eshte pre pirateske e tyre. Politikanet dhe intelektualet serb duhen ta dine qe kjo krahine shqiptare banohej nga shqiptare , bashkeatdhetare dhe vellezer qysh prej kohes se pellazgeve( V.Bernard ;Maqedonia dhe Helenizmi) .

 • K.S. Tirona, legjenden e krijoi dhe e prishi politika

  K.S. Tirona eshte nje nga pak ekipet shqiptare te futbollit qe e pesoi paq nga sistemi i kaluar. Megjithate, klubi gjeti forca brenda vetes te mbijetonte dhe me shume akoma te koleksiononte titujt me te shume te kampionateve shqiptare.

 • CIA: Incesti dhe arkat me flori ne dhomat e Zogut

  Me poshte ofrohet leterkembimi sekret ndermjet dy zyrtareve te CIA-s, te cilin e kemi perkthyer pjeserisht. Perzgjodhem vetem pjesen ku sqarohet raporti i CIA-s me avokatin Edgar M.Church dhe roli i tij ne planet e CIA-s per te inkuadruar dhe Zogun. Sipas ketij leter-kembimi del e qarte se Church nuk eshte nje punonjes mirefilli i CIA-s por duke qene se ka pasur marredhenie te aferta me familjen e

 • Mirdita, nje shembull per t'u ndjekur

  Ne Shqiperine e problemeve, e antivlerave qe shpesh dominojne mbi vlerat ka edhe raste te tilla si ai qe dhuron qyteti i Rreshenit. Dikur, pallati i kultures ne kete qytet dergjej thuajse ne rrenim, pa investime dhe pa asnje perpjekje serioze per ta rikthyer ne jete.

 • Nje dite ne Valbone, ne perlen e mrekullise se natyres

  Udhetimit nga Tirana ne drejtim te Kukesit permes rruges te Kombit dhe me pas ne Prizren e Gjakove per te mberritur ne Bajram Curri i vjen fundi kur marrim rrugen per ne Valbone, destinacioni i nje grupi gazetaresh te ftuar nga kryetari i komunes Margegaj, Rexhe Biberaj.

 • Masakra historike e Durresit e ka proven te plehrat arkeologjike

  Gjith?ka ndodh zakonisht brenda nates. Nje marreveshje garipash e investitoreve me punonjesit e shtetit ben qe gropat arkeologjike, ku jane dhene lejet e ndertimeve, te zbrazen brenda nates. Cdo te thote? Qe ne vendet ku ndertohet ne Durres s'ka me gjurme arkeologjike.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi