Përralla Shqiptare

Përralla Shqiptare

Proza gojore sht shum e zhvilluar. Ajo paraqitet n forma t ndryshme. Nj nga format m t prhapura e m t njohura, sht pa dyshim prralla. Prralla sht nj tregim i trilluar, plot fantazi dhe elemente t uditshme n subjekt me an t s cils paraqiten mendimet dhe ndrrimet e njerzimit n form alegorike. Prrallat nuk nisen, si ndodh me kngt legjendare, nga nj fakt i vrtet (ndoshta edhe historik) q legjendarizohet, por nga nj trill i plot, q megjithat mban kurdoher lidhje me probleme, me situata, me mendime filozofike, morale, shoqrore, estetike etj. t jets njerzore. Prrallat tregohen n proz dhe kan, domosdo, strukturn dhe elementet e tyre. Ato jan t prhapura n t gjith botn dhe jan tepr t plqyera si pr vlerat e tyre filozofike, ashtu edhe pr vlerat e tyre didaktike. Pikrisht pr vlerat e saj t gjithanshme, prralla ka trhequr vmendjen e shkenctarve: me t merren folkloristt, etnograft, psikologt, letrart etj. Etnografia e studion prralln si dokument kulturor e historik dhe merret me rolin e saj n shoqi, psikologjia e sheh prralln si shprehje t proeseve shpirtrore, ndrsa shkenca e letrsis prpiqet t prcaktoj se 'sht ajo q e bn prralln t jet e veant edhe brenda llojeve t prozs gojore. Ajo synon t prcaktoj elementet m t qensishme t ktij lloji dhe, ashtu si etnografia, t krkoj zanafilln e saj.
Prrallat shqiptare shquajn pr larmin e fantazis s tyre dhe pr thurrjet interesante t subjekteve. Roli i fantastikes edhe n prrallat tona sht shum i madh. Me an t saj rrfimtari popullor deformon artistikisht dhe prpunon qoft artistikisht, qoft filozofikisht subjektin, elementet e realitetit duke krijuar nj simbolik t pasur q flet alegorikisht pr msime shoqrore, etike dhe estetike pr jetn. Pikrisht n vlern e saj filozofike qndron edhe nj nga ant m t rndsishme t pralls. Nprmjet saj jepen gjykime pr jetn, pr lumturin, pr t mirn dhe t keqen, pr t bukurn dhe t shmtuar, pr aspiratat dhe ndrrimet e njerzve etj. Duhet thn se vizioni i prgjithshm q buron nga prrallat pr botn e jetn sht optimist. Kshtu, edhe n prralln ton, e mira triumfon dhe njeriu me an prpjekjesh dhe sakrificash, duke qn kurdoher i ndershm, ia arrin m n fund lumturis, arrin ta fitoj at (e Bukura e Dheut, si simbol i lumturis). Ky vizion optimist e realist e ka burimin te karakteri kolektiv i folklorit dhe shpreh soliditetin dhe qndrueshmrin e popullit prball problemeve t jets dhe vshtirsive q dalin prpara.

  • Perralla e Shqipes

    8 vite më parë
    Perralla e Shqipes

    Nji djalosh kishte dal pr gjah ne malet e Shqipnis. Nji shqipe fluturoi sipr tij, dhe u ndal n maj t nji shkrepi. Shqipja ishte jashtzakonisht e madhe dhe mbante n apojt nji gjarpn. Mbas pak shqipja fluturoi prej shkrepit ku kishte erdhen.

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi