Regjistroni domainin tuaj .al

Nj trajtim i shpejt i depresionit

Shkruar nga:  
Postuar më: 2 vite më parë

Nj trajtim i shpejt i depresionit
Nj trajtim i shpejt i depresionit

Astrit Lulushi, Zri i Ameriks

Nj lajm i rndsishm pr miliona vet q luftojn depresionin – 1 n10 amerikan marrin barna kundr depresionit dhe ky trajtim zgjat me jav apo muaj.

Por n Institutin Kombtar amerikan t Shndetit, neuro-shkenctart po provojn nj grup t ri barnash kundr depresionit q mund t ofrojn nj mnyr t re pr luftimin e depresionit brenda nj kohe shum t shkurtr; jo jav e muaj, por vetm disa or.

Ilaet tipike q prdoren sot kundr depresionit vn n shenjestr serotonin n tru – nj kimikat q kontrollon lumturin, dhe rezultatet e trajtimit me kt grup barnash mund t shihen vetm pas 4 deri 6 javsh. Ndrsa ilai i ri, q sht duke u eksperimentuar, vepron krejt ndryshe pasi n shenjestr v sistemin glutomate n tru, duke ndikuar tek neuronet q kontrollojn gjendjen shpirtrore a psikologjike, dhe rezultati apo ndryshimi i gjendjes s pacientit mund shihet brenda pak orve.http://astritlulushi.wordpress.com/2012/12/14/nje-trajtim-i-shpejte-i-depresionit/

Regjistroni domainin tuaj .al

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi