Kultura Shqiptare

Kultura Shqiptare

N kuzhinat shqiptare zakonisht prdoreshin en balte, prej druri dhe prej bakri pr gatimin e ushqimit, pjekjen e buks dhe ruajtjen e bylmeteve. Prdorimi m shum i njrit grup apo tjetrit varej nga forca ekonomike e familjes dhe nga mjedisi gjeografik i vendosjes s objektit. N familjet e varfra fshatare mbizotronin ent prej druri dhe ato prej balte. Raporti i tyre ndryshonte varsisht nga vendodhja e fshatrave. N zonat malore mbizotronin ent prej druri si n ato t ngrenies, t bylmetit apo ato t ruajtjes s zahireve (ushqimet e konservuara). N zonat fushore mbizotronin nt prej balte si ato q prdoreshin pr ngrnie dhe pr ruajtjen e ushqimit, ato pr mbajtjen e bulmetit dhe ent e ujit. Rrall ndonj en mund t ishte prej druri apo prej bakri. N familjet me t ardhura mesatare dhe pr m shum n familjet e pasura, mbizotronin ent prej bakri dhe ato prej porcelani. Edhe mobilimi i mjediseve t prdorura pr fjetje ndryshonte sipas pozicionit gjeografik dhe forcs ekonomike t familjes. Zakonisht kto mjedise ishin mjaft t thjeshta. N zonat malore me klim t ftoht antart e familjes flinin n shtretr prej druri mjaft t thjeshte t shtruar me fier t that ose me kasht, t mbuluara me plafe prej leshi. N zonat fushore t Shqipris s mesme dhe sidomos n Myzeqe flinin n shtroje t vendosura mbi dysheme. N qytete ktyre mjediseve u kushtohej m shum vmendje, duke i paisur me shtretr, me dyshek dhe araf t endur n avlmend shtpish. Njkohsisht me kto mjedise zinin vend dhe baule t madhsive t ndryshme, ku ruheshin rrobat e iftit dhe t fmijve t tyre. Kujdes m i veant u kushtohej dhomave t caktuara pr pritjen e miqve. N disa raste ato ambjente u ngjanin ekspozitave t vogla etnografike n t cilat mund t admiroje llojet e shtrojeve m t mira, si qilima, sexhade, velenca, jastek etj; gdhendje t ndryshme n dru si tavanet, kapakt e dollapeve, trapazant etj, etj. Perve ktyre n kto dhoma gjithnj ishin t pranishme en t ndryshme prej bakri apo prej balte e porcelani, takmi i kafes, instrumentet popullor t krahins, arm t varura n mur etj. Veanrisht n qytete dhomat e miqve shquheshin pr paisjet e shumta e t punuara me mjeshtri, sidomos n familjet e pasura, mund t shiheshin mobilje e paisje t ardhura nga qendrat e zhvilluara t vendeve evropiane si dhe nga vendet e Lindjes. T gjitha kto mjedise dhe paisje t tjera ishin pjes e mnyrs s jetess t krahinave t ndryshme shqiptare. Ndrkoh edhe veglat e puns t prdorura nga bujqit, blegtort apo zanatinjt e ndryshm, pasqyrojn mnyrn e jetess.

  • Veshje Popullore Shqiptare

    Bashk me zhvillimin e baness popullore u zhvillua dhe u pasurua edhe mnyra e mobilimit t mjedisit t saj.

  • Kultura Tradicionale n Shqipri

    N Shqipri njihen dy grupime t mdha etnografike, t konsoliduar q nga mesi i shek.XVIII, q jan: Gegria n veri t lumit Shkumbin dhe Toskria n jug t tij. Gegria prbhej nga Gegria e mirfillt, Dukagjini apo Leknia, Malsia dhe Fushat Bregdetare t Veriut, kurse n Toskri bnin pjes: Toskria e mirfillt, Myzeqeja, Labria e amria. Natyrisht, prbrenda ktyre krahinave etnografik

Reklamat

Pronat e Fundit


  • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi