Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Cfare do te ndodhte ne Toke pas nje lufte berthamore?

  Sipas studiuesve, pasojat e luftes nukleare mes popujve, i vuajme ende sot. Uria ne te gjithe boten, ngricat vdekjeprurese, demtimet ne shtresen e ozonit (deri ne 50% te saj), jane pasojat e konflikteve nukleare mes popujve, qe prekin popullsine sot dhe ne te ardhmen.

 • Dota2, loja qe jep 10 mln $ per me te miret

  Disa te pasionuar pas lojtareve ne internet po garojne per fitimin e nje shume prej 10.9 milione dollare, qe eshte dhe mimi me i madh ne bote ne kete fushe.

 • Pse dielli ka rene ne qetesi?!

  Studiuesit jane shqetesuar per faktin se dielli ka hyre ne nje cikel 'te qete' 11-vjecar, ne nje kohe kur ai duhej te ishte ne nje periudhe mjaft aktive. Fizikani qe merret me studimin e sistemit diellor Tony Phillips, e ka quajtur kete fenomen 'Gjithcka qetesi'.

 • 10 keshilla sesi te beni 'selfie-n' perfekte

  Nese dikur, per te bere nje foto duhej t'i thoshit personave te tjere, tashme me daljen e smartphone-ve, ju mund te vete fotografoheni dhe te shkepusni momente kudo qe ndodheni.

 • 10 profesionet qe do te zhduken brenda vitit 2022

  Se fundmi, kriza ekonomike dhe teknologjike po perkthehet si nje 'cift vdekjeprures' per shume profesione. Sipas nje studimi te 'Career Cast', i publikuar nga sajti 'Business Insider'...

 • A perdorim vertet 10% te trurit?

  'Vleresohet se shumica e njerezve perdorin vetem 10% te kapacitetit te trurit te tyre', ka thene profesor Norman, i intepretuar nga aktori Morgan Freeman, ne trajlerin e filmit te ri 'Lucy'.

 • 99.999 trendafila per nusen!

  99.999 trendafila te kuq, qe simbolizojne dashurine. Kjo eshte surpriza me e bukur qe nje nuse mund te marre diten e saj te dasmes. Por akoma me i veante eshte ky rast ne Kine, ku nje burre kinez zbukuroi 30 makina me 99.999 trendafila te kuq.

 • Misteri i drites se munguar

  Astronomet kane zbuluar qe nuk ka mjaftueshem drite ultravjollce nga yjet ne univers per te llogaritur vezhgimet e gazit te perkohsehm.

 • Rastesia e frikshme e numrit 17. A u rrezuan te gjithe avionet me raketa?

  Boeing 777, i cilesuar nga ekspertet e aviacionit si nje nder avionet me te sigurte dhe me te cilin fluturonin sot viktimat e fluturimit MH17, iu dorezua linjes ajrore Malaysia Airlines, ekzaktesisht 17 vjet me pare, me 17 korrik, 1997 date qe shenon dhe fluturimin e tij te pare.

 • Blogerja denohet me 1 500 euro

  Nje gjykate ne France ka denuar nje blogure sepse pershtypjet e ashpra te saj mbi nje restorant ishte shume i spikatur ne rezultatet e kerkimeve ne Google.

 • 25 universitetet me te mira ne Evrope

  Universiteti i Kembrixhit eshte kolegji me i mire ne Evrope, sipas nje liste te re te bere nga Qendra per Renditjen e Universiteteve Boterore (CWUR). Universiteti i Oksfordit dhe Instituti Federal Zviceran i Teknologjise ne Zyrih, gjithashtu qendrojne ne vendet e larta te listes.

  1405587087-universiteti-mei-i-mire.jpg

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi